У Научно-образовно културном центру „Вук Караџић” у Тршићу успешно је завршен шести Лингвистички семинар, под називом „Жаргонизми, неологизми и дијалектизми у односу на стандардни језик и дигитална хуманистика”.
Семинар је реализован у периоду 14–27. јула 2024, под покровитељством Министарства просвете и Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Креативне курсеве у виду двонедељних лингвистичких радионица различите тематике, те предавања и дискусије током трајања семинара и ове године осмислили су и организовали сарадници Института за српски језик САНУ.
Полазници семинара били су ученици гимназија и средњих стручних школа из градова широм Србије (Бачка Паланка, Бела Црква, Београд, Велика Плана, Зајечар, Краљево, Лозница, Младеновац, Нови Сад, Ниш, Рума, Смедерево, Сомбор, Ћуприја, Чачак), Републике Српске (Зворник, Источно Сарајево, Приједор) и Црне Горе (Бијело Поље) и укупно их је ове године било 42.
Настава се одвијала паралелно у оквиру четири радионице, којима су руководили сарадници Института, а одржан је и низ предавања посвећених актуелним питањима савремене лингвистике. Радионицом Жаргонизми у когнитивнолингвистичком светлу руководио је др Вања Миљковић, а радионицом Дијалекти у односу на стандардни језик мср Миљана Чопа – оба курса реализују се успешно, уз велико интересовање полазника, већ шест година. Први пут у оквиру Лингвистичког семинара реализована је радионица Неологизми у савременом српском језику, коју су организовали мср Јанко Ивановић и мср Милица Рабреновић. Радионица Дигиталне хуманистике, која је у Тршићу реализована четврти пут, поверена је на руковођење мср Ленки Бајчетић, мср Јовани Тодорић и мср Матији Нешовићу. Координатор семинара „Жаргонизми, неологизми и дијалектизми у односу на стандардни језик и дигитална хуманистика” била је и ове године др Јована Јовановић.
Као и ранијих година, током трајања семинара организована су и свакодневна предавања сарадника Института, али и гостујућих предавача. Проф. др Софија Милорадовић, директор Института за српски језик САНУ и члан Програмског одбора НОКЦ „Вук Караџић” у Тршићу, одржала је онлајн-предавање Терминолошки систем обредне исхране српског становништва у Војводини, а гост-предавач на семинару био је и проф. др Милош Ковачевић, који је говорио О типовима присупстантивних одредби у српском језику. Тема предавања др Слободана Новокмета била је Нове речи у српском језику из перспективе избора за реч године, др Бојане Томић Речник САНУ – најбогатија ризница речи српског језика, док су проф. др Марина Николић и др Светлана Слијепчевић Бјеливук говориле полазницима о Изради специјалних речника и учествовале као модератори и евалуатори у завршном представљању ученичких радова.
И руководиоци радионица одржали су посебна тематска предавања током трајања Лингвистичког семинара, и то: мср Милица Рабреновић (Технике писања научног рада у србистици), мср Јанко Ивановић (О начинима грађења сложених реченица и принципима класификације независносложених реченица), др Вања Миљковић (О блејању и блејачима – лексичко значење и когнитивни модели) и мср Миљана Чопа (Језичке варијанте и варијације на примеру говора урбаних центара Поморавског округа).
Захваљујући инспиративним предавањима и истраживачким задацима које су сарадници нашег Института осмислили и реализовали на радионицама у НОКЦ „Вук Караџић” у Тршићу, испуњени су и основни циљеви овог летњег семинара. Ученици су се заинтересовали за проучавање матерњег језика и оспособили за самостална лингвистичка истраживања у различитим областима науке о језику. Након семинара, заинтересовани полазници настављају сарадњу са својим менторима, а резултате даљег истраживачког рада имаће прилику да представе на Ученичкој конференцији која се у децембру текуће године традиционално организује на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Најбоља истраживања резултоваће писањем самосталног научног рада, који ће ученици објавити у зборнику радова Млади и србистика 6.