Сарадници Института за српски језик САНУ на заседању ОЛА у Кракову

Сарадници Института за српски језик САНУ учествовали су на заседању Међународне комисије и међународне радне групе Општесловенског лингвистичког атласа при Међународном комитету слависта које је одржано у Кракову од 22. до 29. септембра 2019. године, у организацији Института за пољски језик Пољске академије наука, Јагелонског универзитета и Педагошког универзитета у Кракову.

Заседању су присуствовали лингвисти из дванаест земаља: Белорусије, Боснe и Херцеговинe, Бугарскe, Немачке (Лужице), Пољске, Русије, Северне Македоније, Словачке, Словеније, Србије, Украјине и Чешкe. Српску националну комисију представљали су: проф. др Слободан Реметић, академик АНУРС (председник националне комисије), др Марта Бјелетић, др Марина Јуришић и др Мирјана Петровић-Савић.

Први дан заседања (23. септембар) – након поздравних речи и извештаја националних комисија – био је посвећен промоцији нових дијалектолошких публикација. Српска комисија је, поред Српског дијалектолошког зборника (2016–2018), представила и студије из дијалектологије Павла Ивића, објављене у пет књига (Слободан Реметић: Павле Ивић, Целокупна дела, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци – Нови Сад, 2018), чиме је на достојан начин била обележена двадесета годишњица смрти великог научника.

Од 24. до 27. септембра радило се по секцијама. Чланови наше комисије учествовали су у раду лексичко-творбене секције (С. Реметић и М. Петровић-Савић), фонетско-граматичке (М. Јуришић) и морфонолошке (М. Бјелетић).

Учесницима заседања домаћини су обезбедили добре услове за рад и садржајан културно-уметнички програм.