Институт за српски језик САНУ је централна научна установа у Србији за систематско проучавање српског језика и његове историје, и израду капиталних лексикографских и лингвогеографских дела – речника и атласа.
Основан је 1947. године у оквиру Српске академије наука (доцније Српске академије наука и уметности), на темељима Лексикографског одсека који је 1893. године формирала Српска краљевска академија на иницијативу академика Стојана Новаковића. Први директор Института био је академик Александар Белић, најзначајнији српски и један од водећих светских слависта прве половине XX века. Ту су се научно формирали будући академици Ирена Грицкат, Милка Ивић, Павле Ивић и Митар Пешикан.
Одсек за славистику Универзитета у Бечу упутио је проф. др Софији Милорадовић позив да одржи предавање на тему по личном избору и да том приликом студентима и колегама представи Институт за српски језик САНУ.
У организацији Одјељења за српски језик Андрићевог института у Андрићграду (Вишеград) 20. 5. 2023. године одржан је научни скуп под називом „Отац у српском језику, књижевности и култури“.
Др Марта Бјелетић, научни саветник Института за српски језик САНУ, одржала је 22. маја 2023. године у камерној сали Позоришта Бора Станковић у Врању предавање под насловом „Магични свет дијалекатске лексике”.
Сарадници Института за српски језик САНУ, укупно њих шест, учествовали су 15. маја 2023. на округлом столу „Деантропонимни неологизми као кључне речи епохе”.
У четвртак, 11. маја 2023. године, Институт за српски језик САНУ угостио је у библиотеци Института (Ђуре Јакшићабр. 9) студенте свих одељења Филозофског факултета Универзитета у Марибору који у оквиру основних студија похађају наставу из изборног предмета Лекторат српског језика на Одељењу за словенске језике и књижевност.
У Темишвару је 17. маја 2023. године, у просторијама Савеза Срба у Румунији, одржана промоција двотомне етнолошке монографије Срби у Румунији I–II, коју су објавили Савез Срба у Румунији и Етнографски институт САНУ, а на којој је о сарадњи Института за српски језик САНУ и Центра за научна истраживања и културу Срба у Румунији, у оквиру пројекта Истраживање историје и културе Срба у Румунији, говорила проф. др Софија Милорадовић, директор Института.
Дана 21. априла Институт су посетиле члан РАН и инострани члан САНУ Светлана М. Толстој, руководилац Одсека за етнолингвистику и фолклор Института за славистику Руске академије наука, и др Марфа Н. Толстој, виши научни сарадник Института за славистику РАН, скупа са дописним чланом САНУ Љубинком Раденковићем.
Проф. др Софија Милорадовић, директор Института за српски језик САНУ, одржаће 24. маја, на Дан словенске писмености, предавање Социјална стратификација језика: актуелни начин комуникације и идентификације међу омладинском популацијом у урбаним центрима Србије на Институту за славистику у Бечу.
Тања Милосављевић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ, учествовала је на Међународном научном скупу Од збор до речник у оквиру традиционалне манифестације Денови на Благоја Корубин Института за македонски језик Крсте Мисирков у Скопљу, који је одржан 4. и 5. маја 2023. године.
Конститутивна седница Савета за српски језик, за чије је образовање Влада донела одлуку 16. марта 2023. године према члану 4 Закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, одржана је 15. маја у Министарству културе.
Дана 19. априла 2023. године у згради Српске академије наука и уметности Одбор за стандардизацију српског језика одржао је годишњу скупштину. На почетку седнице присутне је поздравио новоизабрани председник САНУ академик Зоран Кнежевић, који је најавио добру сарадњу са Одбором.
На Универзитету Paris-Saclay 16. и 17. марта одржан је скуп у оквиру COST акције UniDive CA21167: Universality, diversity and idiosyncrasy in language technology. На скупу су одржани различити састанци и сесије: заједнички и они посвећени појединим радним групама (WG 1–4), као и састанак водећег тима (core group).
Др Александра Марковић, научни сарадник Института за српски језик САНУ, одржала је 12. 4. 2023. године на Филолошком факултету Универзитета у Београду предавање под насловом Српска лексикографија данас – између традиције и вештачке интелигенције.
Проф. др Виктор Савић заједно с проф. др Зорицом Никитовић одржао је на свршетку четвртог научног скупа Philologia Serbica у Бањој Луци 28. марта 2023. године предавање на тему „Српски писани споменици средњовјековне Босне и Хума“, с нагласком на прошлост Чајничког јеванђеља, једине средњовековне књиге писане на тлу данашње Републике Српске и Босне и Херцеговине – сачуване на истом терену, вишестолетном бригом Српске православне цркве.
На Филозофском факултету у Косовској Митровици одржан је 14. марта 2023. године други округли сто „Језик медија данас“, у организацији пројекта „Јавни дискурс у Републици Србији”, који се реализује у оквиру Института за српски језик САНУ и уз подршку Фонда за науку Републике Србије.
Жири за доделу Повеље Матице српске за неговање српске језичке културе донео је на седници одржаној 20. марта 2023. године одлуку да је Институт за српски језик САНУ добитник Повеље за 2022. годину – „за укупни допринос изучавању српског језика и неговању српске језичке културе и ћириличког писма“.
Др Драгана Ратковић, научни саветник Института за српски језик САНУ, наступила је 15. 3. 2023. на LI Међународној научној конференцији посвећеној Људмили Алексејевној Вербицкој, одржаној од 14. до 21. марта 2023. на Филолошком факултету Универзитета у Санкт‑Петербургу (Русија).
Др Тања Милосављевић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ, одржала је 13. марта предавање на тему Језичка слика света старог Призрена на Департману за србистику Филозофског факултета у Нишу.
Др Марина Спасојевић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ, одржала је 9. марта на Катедри за славистику (Départements Slaves) Филолошког факултета Универзитета у Стразбуру (Faculté des Langues, Université de Strasbourg) предавање о проучавању глаголског вида у словенским језицима и особеностима ове категорије у српском језику (The Studiesof Slavic Verb(al) Aspect and Serbian Verb(al) Aspect).
У оквиру међународног пројекта EUROJOS (Językowo-kulturowy obraz świata Słowian i ich sąsiadów na tle porównawczym / The linguistic and cultural worldview of Slavs and their neighbours in a comparative perspective) организован је радни састанак чланова пројектног тима ангажованих на изради новог тома Аксиолошког лексикона Словена и њихових суседа (Leksykon aksjologiczny Słowian i ich sąsiadów / The Axiological Lexicon of Slavs and Their Neighbours), посвећеног концепту ʼпородицаʼ, који је одржан 3. марта 2023. године у онлајн режиму на платформи Зум.