Одсек за стандардни језик
Одсек за стандардни језик основан је 2006. године, најпре као лингвистички пројекат Опис и стандардизација савременог српског језика (178021), а од 2020. године функционише као посебан одсек Института. Настао је на предлог Одбора за стандардизацију српског језика и уз подршку Одељења језика и књижевности САНУ. Циљ Одсека јесте да се на организован начин, користећи се достигнућима савремене лингвистике у земљи и свету, приступи описивању савременог српског језика на свим језичким нивоима, што би водило осавремењавању и допуњавању његове норме.
Тренутно се у Одсеку за стандардни језик реализује неколико пројеката. Циљ израде Речника нових речи јесте пописивање и обрада нових речи у српском језику, међу којима су и речи које су почеле да се употребљавају у периоду епидемије ковида. У вези с тим је и израда Српске неолошке библиографије. Одсек је организатор и реализатор пројекта Јавни дискурс у Републици Србији (7750183), који је одобрен на конкурсу за Програм ИДЕЈЕ Фонда за науку Републике Србије. Пројекат се бави истраживањем медијског, политичког и дискурса друштвених мрежа како би се показао језички динамизам, иновативност и креативност језичких средстава, али и њихов потенцијал да буду употребљена у сврху моћи, манипулисања, убеђивања, уверавања, преговарања итд. У оквиру Одсека покренут је пројекат Појмовник српских лингвистичких термина, у коме учествују сарадници и из осталих одсека Института, у зависности од својих ужих компетенција. Циљ овог савременог специјалног академског речника је да се попишу и опишу кључни лингвистички термини који су заживели у србистици.
Колективним резултатима придружени су и бројни и разноврсни научни појединачни резултати, у виду речника, монографија, научних радова и учешћа на међународним и националним конференцијама.