У Научно-образовно културном центру „Вук Караџић” у Тршићу успешно је окончан трећи Лингвистички семинар за студенте српске филологије Методологија лингвистичких истраживања савременог српског језика. Семинар је реализован у периоду од 13. до 16. новембра 2024. године у Научно образовно културном центру „Вук Караџић” у Тршићу под покровитељством Министарства просвете и Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
Програм семинара похађао је 31 студент из већине центара у земљи и региону на којима се студира српски језик. То су следећи факултети: Државни универзитет у Новом Пазару (Департман за филолошке науке), Филолошки факултет Универзитета у Београду, Филозофски факултет Универзитета у Нишу, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, Филозофски факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, Филолошки факултет Универзитета Црне Горе, ФИЛУМ Крагујевац.
Програм и садржај радионица осмислили су сарадници Института за српски језик САНУ. Радионице су биле намењене усвајању знања, техника и метода истраживања модерних лингвистичких дисципина. Др Јована Јовановић руководила је радионицом из лингвокултурологије, др Тања Милосављевић је с полазницима обрађивала теме из етнолингвистике, др Вања Миљковић полазнике је упознао са приниципима истраживања у когнитивној лингвистици, док је др Светлана Слијепчевић Бјеливук била задужена за радионицу из анализе дискурса. Др Ана Шпановић обављала је обуку из етимологије (уз подршку др Јелене Јанковић), док је мср Миљана Чопа реализовала радионицу из урбане дијалектологије. Проф. др Марина Николић била је координатор семинара.
Семинар је употпуњен и предавањима из методологије научног рада. Уводно предавање одржала је др Јелена Јанковић, са темом Како се прави етимолошки речник, затим су предавања одржали проф. др Софија Милорадовић, са темом Језички записи на картама – начини израде лингвистичких карата и атласа, проф. др Милош Ковачевић, са темом Реченица и исказ у савременом српском језику и мср Јована Иваниш са темом Фонетска истраживања – изазови и могућности.